SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

Ülkemizde yapılan istatistik çalışmaların verilerine göre toplum nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 80’den fazlasında akne (sivilce) problemi yaşanmaktadır. Sivilce( akne) oluşumunda genel olarak genetik etmenler ve çevresel etmenler rol oynasa da sebeplerine detaylı olarak bakmak gerekmektedir.

Sivilce neden oluşur? Sivilce herhangi bir iç hastalığın habercisi olabilir mi?

Ergenlik dönemindeki hormonal dengesizlikler

-Strese bağlı olarak değişen hormonal düzen

-Genetik olarak yağlı bir cilde sahip olmak

-Aile öyküsünde akne sorunun bulunması

-Makyaj yaptıktan sonra temizlenmemesi

-Dolaylı olarak yiyecekler (Bu konuda kesin bir veri bulunmamasına rağmen, bazı akne problemi yaşayan kişilerin uyguladıkları perhizlerin akne sorunlarını hafiflettiği tespit edilmiştir)

-Alkollü içecek kullanımı sonucu gelişen karaciğer rahatsızlıkların ciltte ciddi anlamda iltihaplı sivilce oluşumu gözlenmiştir.

-Sivilce oluşumu hormonal düzen ve karaciğer ile de bağlantılı olduğundan iç hastalıklar hakkında da ipucu oluşturabilmektedir.

“Sivilce neden oluşur?” sorusunun yanıtını fizyolojik işleyiş bakımından açıklamak gerekirse, kıl köklerindeki yağ kitlelerinin çıkış yolu bulamayıp ciltte birikmesi ve bakterilerin buradaki yağları parçalayarak iltihap oluşturması şeklinde açıklayabilir.  Dolayısı ile özellikle cilt gözenekleri dar olan kişilerin yatkınlık gösterdikleri bir durumdur. Cilt gözenekleri 10 dakikalık buhar banyosu ile açılabilmektedir.

“Sivilce neden oluşur?” hususunda detaylı bilgi almak için öncelikle uzman dermatologlar olmak üzere hekimlerin görüşlerini almak gerekmektedir. Bu sayede kişi yaşadığı soruna yaklaşımı noktasında da bilinçlenerek yanlış uygulamalardan kaçınmaktadır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s