SİVİLCE TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

SİVİLCE TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Sivilce pek çok kişinin mustarip olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce oluşumunu fizyolojik işleyiş bakımından tanımlamak gerekirse, deri alt katmanında bulunan kıl köklerinde bulunan yağ molekülleri herhangi bir şekilde çıkış yolu bulamaz ise o bölgede birikir ve derimiz üzerindeki bakteriler bu yağ moleküllerini parçalayarak ortamda iltihap oluşmasında neden olmaktadırlar.

Halka arasında sivilce ile baş edebilmek için pek çok sivilce tedavisi yöntemleri uygulanmaktadır. Örneğin; güneşe çıkma, tuzlu suya girme gibi metotlar denemektedir. Bu metotlar belirli ölçüde sivilcelerin kurumasını sağlamalarına rağmen derinlemesine bir çözüm önerisi olamamaktadırlar. Ayrıca uzun süre güneş altında kalmak, pek çok dermatolog hekim tarafından, cilt lekeli ve hatta cilt kanserine sebebiyet vermesi açısından sakıncalı bulunmaktadır. Bir diğer uygulama ise sivilceye diş macunu sürülmesidir. Tıpkı güneş ışığı ve tuzlu su etkisinde olduğu gibi sivilce kurutulmuş olmakla beraber asla tamamen geçmemektedir.

Sivilce tedavisinin iltihabın bölgede tamamen kurutulup bakterilerden arındırılarak yapılması gerekmektedir. Sivilcenin sıkılması da yarar sağlamayacağı gibi bölgedeki bakterilerin etrafa yayılarak sivilcelenmenin artmasına da neden olacaktır. El ile sıkılan sivilcelerin kalıcı olarak iz bırakması da mümkündür.

Son teknoloji sivilce tedavisi yöntemleri genellikle lazer sistemlerinden yaralanarak yapılmaktadır. Lazer metodunda o bölgedeki bakterilerin yok edilebileceği dalga boyunda lazer ışını gönderilerek bölge temizlenmektedir.

Sivilce tedavisi yöntemleri günümüzde geçici çözümler üretmek yerine kalıcı çözümlere ulaşmayı hedeflemektedir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s